Styl rustykalny

Styl rustykalny

Styl rustykalny

Spośród szeregu rozlicznych rodzajów modnych dzisiaj stylizacji, niesamowicie popularnym wariantem aranżacyjnym pomieszczeń czy to salonowych, czy też obiektów kuchennego użytku, jak i nawet całych gospodarstw domowych okazuje się nurt architektoniczny zwany rustykalnym. Na czym on w praktyce bazuje i w czym tkwi jego sekret? O tym dowiesz się z naszego poradnika.

Przejdźmy teraz jednakże do pokazania podstawowych wariantów tego rodzaju aranżacji. Otóż jest to wizualizacja popularna nie tylko w naszym kraju wraz z biegiem czasu coraz bardziej, ale również na całym świecie. Jest to styl, który konkuruje z nurtem minimalistycznym, czy też nowoczesnym. Jest wręcz w pewnym sensie, zwłaszcza gdy mowa o ogólny aspekt i odbiór wizualny jego zupełnym przeciwieństwem. Wybierając styl rustykalny trzeba lubić i cenić swojskość życia w domu. Co jednakże przesądza o tejże kategorii wystroju? Otóż styl ten narodził się praktycznie na przełomie dwóch stuleci. Mowa tu o wiekach dziewiętnastym oraz dwudziestym. Wtedy też zaczął być najbardziej dominującym, ale z czasem został wyparty przez inne, bardziej nowoczesne kompozycje, a dziś po latach sukcesywnie wraca do łask osób, wybierających je w celach stworzenia wnętrz mieszkalnych swojskich, ciepłych oraz przede wszystkim bardzo przytulnych.

Musimy wiedzieć, że chodzi w tym stylu o nawiązanie do szeroko rozumianej wsi – ludowość jest tu kwestią wręcz nadrzędną i nieodzowną, zatem kto wiejskości nie lubi nie odnajdzie się w tejże aranżacji pomieszczeń domowego użytku. Wielu znawców stylu rustykalnego twierdzi także, że początków nurtu warto doszukiwać się w zakresie sposobu wyposażania danych szwedzkich szkół, dlaczego, tego akurat nie wiadomo, ale prawdopodobnie tak właśnie było. Podstawą w tej aranżacji musi być oparcie całej wizualizacji na prostocie. Jeszcze jedna kwestia to naturalność. Wszelkie przedmioty robione są z produktów w pełni naturalnych, a zatem z materiałów takich jak chociażby szlachetne drewno. Można także często w tego rodzaju wizualizacjach natrafić na równie szlachetny ale za to dużo bardziej kosztowny z reguły niż drewno kamień. Jeszcze co innego to połączenie wyżej wspomnianych tworzyw z materiałami takimi jak metale i tu dominują zwłaszcza żelazo oraz miedź.

Istotnymi wymogami w nurcie tu charakteryzowanym okazuje się także dobór stosownej kolorystyki. Muszą dominować wyraziste, mocne ale jednocześnie stonowane kolory. Warto postawić na przykład na wiecznie modną, niemal uniwersalną biel. Niby wydawać by się mogło, że jest ona dość pospolita, a jednak nie. Idealnie spisuje się w połączeniu z ciemniejszymi barwowo materiałami wykończeniowymi. Dominujące są też wielorakie wzory i motywy dekoracyjne, w tym na przykład kratki, paski, kwiatki. Nie ma tu nic sztucznego, odpadają nienaturalne elementy, bowiem to przeczy owej rustykalności.

Artykuł dzięki: